17 grudnia 2023

Futsal U13: WKS Futsal Śląsk Wrocław – Mistrzem Polski

Trzy dni piłkarskich emocji, 16 najlepszych drużyn w swojej kategorii z całej Polski oraz 192 zawodników, którzy walczyli o miano najlepszej drużyny Młodzieżowych Mistrzostw Polski w futsalu w kategorii U13. To liczby, które przełożyły się na tegoroczne finały, jakie rozegrane zostały w Brzesku. Mimo, że poziom tegorocznych finałów stała na bardzo wysokim poziomie to zwycięzcą mógł zostać tylko jeden zespół, a był nim WKS Futsal Śląsk Wrocław, który w meczu finałowym pokonał obrońcę tytułu Rekord Bielsko-Biała wynikiem 4:2.

Finał
WKS Futsal Śląsk Wrocław – BTS Rekord Bielsko-Biała 4:2 (3:1)
Bramki: Wojciech Skorupa x3, Jakub Skrzypczyński – Tymoteusz Dobija, ???

Śląsk: Bartłomiej Karnaś, Paweł Kroczak, Kornel Czternastek, Patryk Chmielewski, Maciej Łukaczyk, Wojciech Skorupa, Wiktor Waloch, Szymon Struk, Marcel Żuchowski, Dawid Sarara, Antonio De Francesco, Radosław Wójciak, Jakub Skrzypczyński.

Rekord: Artur Kopka, Bartosz Kosmaty, Jerzy Karman, Jakub Imielski, Filip Góral, Ignacy Kozieł, Filip Maciejny, Karol Olejniczak, Jan Pasterny, Oskar Filipczak, Antoni Witkowski, Filip Zogata, Tymoteusz Dobija, Bryan Dybczak.

Zespół Śląska tegoroczne zmagania w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski rozpoczął od I rundy eliminacji, która miała miejsce w Brzegu. Etap ten zawodnicy z Wrocławia przeszli bez większych problemów zajmując pierwsze miejsce z 9 pkt na koncie. W drugim etapie, który odbył się w Oleśnicy zespół Śląska uplasował się na drugim miejscu, które dawało przepustkę do fazy finałowej. Zwycięzcą II fazy elimanacji została Polonia Leszno, która również gościła w Brzesku.

Losowanie jakie odbyło się w siedzibie PZPN sprawiło, że Wrocławianie znaleźli się w grupie D z takimi zespołami jak: Stal Mielec, TAF Toruń, oraz Junior Ełk. Po trzech rozegranych spotkaniach zespół znalazł się na drugim miejscu z 6 punktami na koncie. Wynik ten pozwolił drużynie awansować do ćwierćfinałów, w których musiał się zmierzyć z AP Limanovia.

W tym pojedynku Śląsk nie dał szans swojemu rywalowi, odnosząc pewne zwycięstwo 5:1. Bramkami w tym meczu podzielili się: Jakub Skrzypczyński, Radosław Wójciak, Wiktor Waloch, Kornel Czternastek oraz Wojciech Skorupa. Limanovia była wstanie odpowiedzieć tylko jednym golem, którego autorem został Bartłomiej Kałużny.

Kolejnym rywalem Śląska była Akademia ŁKS Łódź. Spotkanie to zakończyło się takim samym rezultatem co mecz z Limanovią. Autorami bramek w tym meczu zostali: Jakub Skrzypczyński (dwie), Wiktor Waloch, Patryk Chmielewski oraz Kornel Czternastek. Łodzianie pokusili się tylko o jedno trafienie, które zdobył Szymon Kawka.

BTS Rekord Bielsko-Biała jako obrońca tytułu zapewniony miał udział w rozgrywkach finałowych, jednak w fazie grupowej musiał walczyć o awans z: Akademia ŁKS Łódź, Eurobus UKS SMS Przemyśl oraz Mazur Karczew.  Rekord na tym etapie poradził sobie z rywalami dość pewnie notując trzy zwycięstwa, które pozwoliły mu na zajęcie pierwszego miejsca w grupie B.

W ćwierćfinale BTS trafił na GKS Futsal Nowiny. Spotkanie po zaciętej walce zakończyło się wygraną zawodników z Bielska wygrywając 2:1. Strzelcami bramek zostali: Antoni Witkowski oraz Artur Kopka, a jedynego gola dla Nowin zanotował Jan Dudek.

W meczu półfinałowym poprzeczka spotkani zdecydowanie wzrosła. Na drodze do wielkiego finału stał TAF Toruń, który bardzo dobrze spisywał się w fazie grupowej. Spotkanie po regulaminowym czasie gry zakończyło się wynikiem remisowym, a dokładnie 1:1 i do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była seria rzutów karnych. Ten element gry lepiej wykonywali zawodnicy Rekordu wygrywając 8:7.

Mecz finałowy nie zawiódł. Emocje, walka oraz zaangażowanie przełożyło się na wspaniałe widowisko. Do tego doping kibiców dla jednej jak i drugiej drużyny przyczynił się, że mecz finałowy bardzo dobrze się oglądało.

Samo spotkanie lepiej rozpoczęli Wrocławianie, którzy jako pierwsi strzelili gola. Konsekwentna gra oraz szybkie tempo przyczyniło się, że w meczu pojawiały się kolejne bramki. Wynik spotkania podwyższył Śląsk, dając sobie dwubramkowe prowadzenie. Rywale cierpliwie czekali na swoją okazję, którą wykorzystali na zdobycie bramki kontaktowej. Wynik ten sprawił, że spotkanie, które i tak stało na wysokim poziomie jeszcze bardziej się ożywiło.

Jeszcze przed przerwą Śląsk podwyższył wynik na 3:1, utrzymując tym samym dwubramkowe prowadzenie. W drugiej odsłonie oba zespoły stworzyły sobie mnóstwo sytuacji do strzelenia kolejnych bramek, jednak zawodnicy wykorzystali tylko po jednej z nich, kończąc mecz wynikiem 4:2.

Nowym Mistrzem Młodzieżowych Mistrzostw Polski w futsalu w kategorii U13 został WKS Futsal Śląsk Wrocław, który zasłużenie pokonał obrońcę tytułu Rekord Bielsko-Biała.