18 marca 2018

Staż trenerski Rufina Wójtowicza w Athletic Bilbao

Mimo odnoszonych sukcesów przez zespoły oraz trenerów naszej Akademii Piłkarskiej, w dalszym ciągu istotny jest progres oraz rozwijanie swoich umiejętności zarówno młodych zawodników jak i samego sztabu szkoleniowego. Tym razem na staż trenerski udał się opiekun orlików oraz III drużyny młodzików Rufin Wójtowicz, który przez tydzień zdobywał cenną wiedzę w Athleticu Bilbao.

Zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją trenera Wójtowicza, który opisuje jak wygląda szkolenie młodzieży w tak wielkim klubie jakim jest z pewnością drużyna z Hiszpanii.

„W dniach 5-12 lutego, wraz z 5 osobową grupą trenerów z Polski, miałem możliwość przebywać na stażu w Athletic Bilbao i obserwować jedną z najlepszych akademii piłkarskich w Hiszpanii. Wyjazd ten umożliwił mi Aleksander Kowalczyk, trener pracujący w Kraju Basków oraz, podobnie jak ja, pracownik InStata.

Był to bardzo wartościowy czas podczas, którego mogłem zobaczyć pracę na wszystkich szczeblach szkolenia młodzieży, a także treningi pierwszych zespołów grających na poziomie Primera Divsion. W oczy rzucała się świetna organizacja pracy, duży nacisk na model gry oraz świetne przygotowanie merytoryczne trenerów.

Podstawą pobytu w Bilbao była obserwacja licznych treningów Akademii Athleticu. Odbywały się one codziennie w kilku blokach, co pozwalało nam na obejrzenie ich w naprawdę dużej ilości. Po każdym treningu mieliśmy, także możliwość porozmawiania z trenerem, który prowadził zajęcia i zadania mu pytań odnośnie celów jednostki. Obserwowaliśmy także wiele meczów ligowych zespołów młodzieżowych, podczas których łatwo było zauważyć elementy doskonalone podczas treningów oraz nacisk jaki kładą na realizowanie modelu gry przyjętego w Akademii.

Podczas stażu mieliśmy, także okazję spotkać się z wieloma świetnymi fachowcami w swoich dziedzinach, którzy chętnie dzielili się wiedzą i przekazywali swoje spostrzeżenia na temat piłki nożnej. Byli to między innymi: I trener SD Eibar (Primera Division) Jose Luis Mendilibar, Gaizka Garitano, trener Athleticu Bilbao B, Luki Iriarte czyli, jedna z najważniejszych postaci w akademii Realu Sociedad, czy też legenda tego klubu i specjalista od taktyki Mikel Etxarri. Wszystkie te rozmowy były bardzo pouczające, pozwoliły zdobycie dużej ilości merytorycznej wiedzy na temat samego procesu treningowego, jak i organizacji pracy.

Podsumowując, podczas stażu mieliśmy okazję spojrzeć na szkolenie w Kraju Basków z wielu różnych stron, zobaczyć na co nacisk kładzie się w jednej z najlepszych akademii w Hiszpanii i w jaki sposób egzekwowane są kluczowe aspekty w treningu. Nie można też zapomnieć o rozmowach pomiędzy uczestnikami stażu, wymiana doświadczeń i spostrzeżeń podczas obserwacji kolejnych zajęć co pozwoliło na spojrzenie na dany aspekt z różnych stron.

Na koniec chciałbym podziękować trenerom naszej Akademii, którzy w czasie mojej nieobecności zastępowali mnie podczas treningów moich drużyn. Gdyby nie ich pomoc nie miałbym możliwości, aby odbyć ten staż.”